Liga Campionilor: Tătărușanu ține în viață pe AC Milan. Echipele calificate miercuri

Autorul articolului: Ciprian Dumitrache |
Data actualizării: | Data publicării:
| Categorie: Sport

Portarul român Ciprian Tătărușanu a contribuit decisiv la victoria cu 1-0 a lui AC Milan, în deplasare la Atletico Madrid. Milanezii au marcat pe final, după ce Tătărușanu a salvat echipa cu o paradă spectaculoasă.

Junior Messias a marcat golul victoriei în minutul 87, la debutul său în Liga Campionilor, învingând Atletico Madrid la ea acasă și menținând în viață speranțele de calificare ale lui Milan, într-o grupă extrem de strânsă.

În primele minute, Ciprian Tătărușanu a avut fost autorul unei parade spectaculoase în fața lui Rodrigo De Paul, dar steagul de offside a fost ridicat oricum.

AC Milan își păstrează șansele matematice de calificare în optimile de finală ale Ligii Campionilor, cu condiția să învingă pe Liverpool în ultima etapă și să spere că Atletico Madrid nu face mai mult de un egal cu FC Porto, potrivit mediafax.

Echipele calificate miercuri

Real Madrid şi Sporting Lisabona s-au calificat, miercuri, în optimile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, după victorii obţinute în etapa a cincea a grupelor.

Real a câştigat cu 3-0 la Tiraspol în faţa debutantei Sheriff, luându-şi astfel revanşa după eşecul răsunător din tur (1-2).

Sporting Lisabona a dispus de Borussia Dortmund cu 3-1, după o evoluţie remarcabilă a lui Pedro Goncalves.