Înotătorul român Robert Glință, medalie de argint la Campionatul European. Performanță remarcabilă pentru natația românească

radiodcnews Team |
Data actualizării: | Data publicării:
| Categorie: Sport

Sportivul român Robert Glinţă a câştigat medalia de argint în proba de 100 m spate, vineri, la Campionatele Europene de înot în bazin scurt (25 de metri) de la Kazan (Rusia), cu timpul de 49 sec 31/100.

Glinţă, care a fost cel mai rapid la jumătatea cursei, a fost devansat de rusul Kliment Kolesnikov, 49 sec 13/100, în timp ce pe locul al treilea s-a clasat grecul Apostolos Christou, 49 sec 87/100.

Pentru Robert Glinţă este a doua medalie la Europenele de la Kazan, după cea de bronz în proba de 50 m spate.

Glinţă a ajuns la patru medalii la Europenele în bazin scurt, după cele de bronz obţinute la 100 m spate în 2017 la Copenhaga şi 2019 la Glasgow.

Anul acesta, Glinţă a câştigat aurul la Europene (bazin olimpic), tot în proba de 100 m spate.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber cu cel mai bun timp de semifinale, 1 min 43 sec 08/100.

În seriile desfăşurate vineri dimineaţa, Popovici a fost înregistrat cu al optulea timp, 1 min 43 sec 43/100, în timp ce Vlad Stancu a fost al 22-lea timp, 1 min 46 sec 59/100.

Alexandra Dobrin a fost a 24-a în seriile probei de 200 m mixt, cu timpul de 2 min 14 sec 97/100.