Real Madrid merge în FINALĂ. TREI goluri marcate după minutul 89. Ultimul act al Ligii Campionilor, cu Liverpool

Autorul articolului: Ciprian Dumitrache | Dată: 05 mai, 09:19 | Categorie: Sport

Real Madrid a reuşit o calificare dramatică în finala Ligii Campionilor la fotbal.

Echipa spaniolă a reușit o victorie cu 3-1 (0-0, 2-1), după prelungiri, în faţa formaţiei Manchester City, miercuri seara, pe Santiago Bernabeu, în manşa secundă a semifinalelor.

Învinsă la Manchester cu 4-3, Real Madrid era condusă în min. 90 cu 1-0 de City (gol Riyad Mahrez, min. 73) şi nu reuşise să trimită nicio minge pe spaţiul porţii până atunci. Rodrygo, inspirat introdus de Ancelotti, a reuşit o dublă miraculoasă (90, 90+1), care a trimis meciul în prelungiri. Karim Benzema (95 - penalty) a adus calificarea madrilenilor, în faţa unei echipe în degringoladă după golurile primite.

Într-un meci controlat tactic timp de aproape 90 de minute de echipa antrenată de Guardiola, Real şi-a creat câteva oportunităţi în primele 10 de minute, dar şuturile lui Benzema şi Vinicius Junior au fost imprecise.

Când City aştepta încheierea partidei, Real Madrid a marcat prin brazilianul Rodrygo, din centrarea lui Benzema (90), iar câteva zeci de secunde mai târziu, trecea în avantaj (2-1), acelaşi Rodrygo marcând la centrarea lui Asensio (90+1), o răsturnare incredibilă de situaţie.

În minutele adiţionale, ambele echipe au avut şansa de a obţine calificarea, dar portarul Ederson l-a blocat in extremis pe Rodrygo (90+3), iar Foden a trimis peste poartă (90+4), după o lovitură liberă executată rapid de oaspeţi.

Real a obţinut un penalty un minut mai târziu, fiind faultat de Ruben Dias, şi Benzema a fost cel care a transformat lovitura de pedeapsă (95), aducând calificarea madrilenilor în a 17-a lor finală în cea mai importantă competiţie europeană intercluburi, în care deţin recordul de trofee câştigate (13).