Noul record naţional reuşit de Robert Badea, la 400 m mixt, la Mondialele de la Doha

Autorul articolului: Echipa RadioDCNews |
Data publicării:
| Categorie: Sport
Sursa Foto: Facebook Steaua București

Înotătorul Robert Badea a realizat o performanță remarcabilă duminică, în ultima zi a Campionatelor Mondiale de Natație de la Doha (Qatar), stabilind un nou record național la categoriile de vârstă 17, 18 și 19+ ani în proba de 400 m mixt.

La 16 ani, Badea a obținut al nouălea timp în seriile probei de 400 m mixt, înregistrând 4 minute, 18 secunde și 43/100. Cu toate acestea, nu a reușit să se califice în finală, deoarece înotătorul clasat pe locul 8, italianul Alberto Razzetti, a fost mai rapid cu aproape trei secunde, încheind cu timpul de 4 minute și 15 secunde și 84/100.

Robert Badea va ocupa poziția de rezervă în finala programată pentru duminică seara, începând cu ora 19:01.

Recordul național anterior pentru categoria de vârstă 18 și 19+ ani în proba de 400 m mixt, deținut anterior de Vlad Stancu, un alt înotător de la Steaua, era de 4 minute și 18 secunde și 70/100, stabilit pe 6 aprilie 2023. La categoria de vârstă de 17 ani, recordul anterior de 4 minute și 18 secunde și 80/100 a fost deținut de însuși Robert Badea, stabilit pe 28 iulie 2023.

Robert Badea, care a obținut cea mai bună clasare pentru un înotător român la Campionatele Mondiale de la Doha, a stabilit al doilea record național la această competiție, primul fiind în proba de 200 m mixt cu timpul de 2 minute, 1 secundă și 78/100 - un nou record național la categoriile de vârstă 17 și 18 ani, conform Agerpres.