Lewandowski și făcut un cadou de ziua lui: A reuşit o dublă pentru FC Barcelona

Autorul articolului: Ciprian Dumitrache |
Data publicării:
| Categorie: Sport

Polonezul a marcat două goluri pentru Barca.

Starul polonez Robert Lewandowski a reuşit o dublă pentru FC Barcelona în partida câştigată în deplasare, cu scorul de 4-1, în faţa formaţiei Real Sociedad, duminică, în etapa a doua a campionatului de fotbal al Spaniei, scrie Agerpres.

În ziua în care a împlinit 34 de ani, Lewandowski a deschis scorul după doar 44 de secunde de la debutul meciului disputat la San Sebastian (Ţara Bascilor), înscriind astfel primul său gol oficial în tricoul grupării "blaugrana".

Gazdele au egalat după doar cinci minute, prin Alexander Isak (6), însă Barca a făcut diferenţa în repriza secundă, pe parcursul căreia a mai punctat de trei ori, prin Ousmane Dembele (66), Lewandowski (68) şi Ansu Fati (79).

Robert Lewandowski a sosit în această vară la FC Barcelona de la formaţia germană Bayern Munchen, în schimbul sumei de 45 de milioane de euro, plus bonusuri de 5 milioane de euro.

În urma acestui succes, FC Barcelona a urcat pe poziţia a cincea în clasament, cu 4 puncte, primele locuri fiind ocupate de Villarreal, Real Madrid, Betis Sevilla şi Osasuna Pamplona, toate cu câte 6 puncte.

Rezultate:
Vineri
Espanyol Barcelona - Rayo Vallecano 0-2
Au marcat: Palazon (40), Ciss (59).

Sevilla FC - Valladolid 1-1
Au marcat: Rekik (86), respectiv Anuar (80).

Sâmbătă
Osasuna Pamplona - Cadiz 2-0
Au marcat: Avila (37 - penalty), Kike (79 - penalty).

Mallorca - Betis SSevilla 1-2
Au marcat: Muriqi (56), respectiv Iglesias (9 - penalty, 73 - penalty).

Celta Vigo - Real Madrid 1-4
Au marcat: Aspas (23 - penalty), respectiv Benzema (14 - penalty), Modric (42), Vinicius Junior (56), Valverde (66).