A DOUA ratare consecutivă. Italia, eliminată din CURSA pentru Mondialul din Qatar. Lovitură în PRELUNGIRI

Autorul articolului: Ciprian Dumitrache |
Data publicării:
| Categorie: Sport

Macedonia a furnizat surpriza barajului pentru Mondiale.

Italia ”a reușit” contraperformanța de a nu se califica la turneul final de fotbal din Qatar 2022, dup ce au pierdut barajul jucat împotriva Macedoniei de Nord.

Deși a dominat partida de la un cap la altul, Italia nu a reușit să marcheze și a luat gol de la macedoneni în prelungirile partidei.

Macedonia va juca în barajul decisiv împotriva Portugaliei.

Italienii au avut o ploaie de ocazii (32 de situații de gol, față de doar 4 pentru macedoneni), cele mai multe rătârii consemnându-se în dreptul lui Domenico Berardi.

Italia a primit gol în al doilea minut suplimentar de joc de la Aleksandar Trajkovski, care a șutat spectaculos din afara careului, de la circa 25 de metri.

Campioana europeană ratează astfel prezența la Campionatul Mondial ce va avea loc la finalul anului în Qatar.

Squadra Azzurra este la cel de-al doilea Campionat Mondial ratat consecutiv, după cel din Rusia 2018.

Macedonenii se vor lupta pentru un loc în Qatar cu Portugalia, care a trecut  de Turcia cu 3-1, prin golurile reuşite de Otavio (15), Diogo Jota (42) și Matheus Luiz (90+4). Oaspeţii au înscris prin Burak Yilmaz (65).

În finala unui baraj s-a calificat şi Ţara Galilor, după 2-1 cu Austria, graţie dublei reuşite de Gareth Bale (25, 51), în timp ce pentru oaspeţi a înscris Ben Davies (autogol, 64).

Ţara Galilor îşi va cunoaște adversara ulterior, având în vedere că duelul dintre Scoţia şi Ucraina a fost amânat până în vară.